Okulum Benim
Daha İyi Hizmet İçin Üye olunuz

Join the forum, it's quick and easy

Okulum Benim
Daha İyi Hizmet İçin Üye olunuz
Okulum Benim
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Anadolu Üniversitesi
Anadolu Üniversitesi EmptyCuma Kas. 19, 2010 3:10 pm tarafından Admin

» Öneri Ve Görüşleriniz
Anadolu Üniversitesi EmptyC.tesi Ekim 23, 2010 12:48 pm tarafından DARK

» Sofistler
Anadolu Üniversitesi EmptyC.tesi Ekim 23, 2010 12:35 pm tarafından albeni

» TÜRKİYE'NİN BAŞLICA OROJENİK OLAYLARI VE PALEOCOĞRAFİK EVRİMİ
Anadolu Üniversitesi EmptyC.tesi Ekim 23, 2010 12:34 pm tarafından albeni

» Aşkta totalitarizm
Anadolu Üniversitesi EmptyC.tesi Ekim 23, 2010 12:06 pm tarafından DARK

»  Militarizm
Anadolu Üniversitesi EmptyC.tesi Ekim 23, 2010 12:04 pm tarafından DARK

» Akdeniz Üniversitesi
Anadolu Üniversitesi EmptyC.tesi Ekim 23, 2010 11:56 am tarafından DARK

» Adnan Menderes Üniversitesi
Anadolu Üniversitesi EmptyC.tesi Ekim 23, 2010 11:50 am tarafından DARK

» Abant İzzet Baysal Üniversitesi
Anadolu Üniversitesi EmptyC.tesi Ekim 23, 2010 11:50 am tarafından DARK

» üniversite rehberi
Anadolu Üniversitesi EmptyC.tesi Ekim 23, 2010 11:47 am tarafından DARK

» Kiracu Hukuku Tahliye Davaları / Tahliye Davaları Hakkında
Anadolu Üniversitesi EmptyC.tesi Ekim 23, 2010 11:45 am tarafından DARK

» KİRA KONTRATI NASIL OLMALI?
Anadolu Üniversitesi EmptyC.tesi Ekim 23, 2010 11:44 am tarafından DARK

» TAHLİYE DAVALARI
Anadolu Üniversitesi EmptyC.tesi Ekim 23, 2010 11:41 am tarafından DARK

» Devlet(ler)in koruyucu ve kollayıcı gücü
Anadolu Üniversitesi EmptyCuma Ekim 22, 2010 7:19 pm tarafından DARK

» Punk İdeolojisi
Anadolu Üniversitesi EmptyCuma Ekim 22, 2010 7:18 pm tarafından DARK

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Ortaklar
bedava forum

Anadolu Üniversitesi

2 posters

Anadolu Üniversitesi Empty Anadolu Üniversitesi

Mesaj tarafından DARK C.tesi Ekim 23, 2010 11:58 am

Anadolu Üniversitesi

Tarihçe

Anadolu Üniversitesi'nin resmi kuruluş tarihi 1982 olmasına rağmen üniversitenin temelleri 1958 yılında açılan Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ne dayanmaktadır. 1982 yılında mevcut bulunan Tıp Fakültesi'yle Eskişehir İktisadi ve Ticaret İlimleri Akademisi ve Mühendislik-Mimarlık Akademisi birleştirilerek Anadolu Üniversitesi adı altında yeniden yapılandırılmış ve yeni fakültelerinde buna eklenmesiyle üniversite etkinliğe başlamıştır. 1993 yılında çıkarılan kanun hükmünde kararnameyle kurum Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi olarak ikiye ayrılmıştır. 1993'teki bu yeniden yapılandırma sonrada bugün Anadolu Üniversitesi 12 fakülte, 9 enstitü, 9 yüksekokul, 1 devlet konservatuarı ve yeni görevler üstlenen 16 araştırma merkeziyle geniş bir yapıya sahiptir. 1982 yılından beri uzaktan öğretim yöntemiyle 600 000'den fazla öğrenciye yükseköğretim imkanı sağlayan Türkiye'deki tek kuruluştur. 2002 rakamlarına göre Anadolu Üniversitesi'nin örgün eğitim programlarında toplam 20580 öğrenci eğitim görmektedir. Bunun yanında Açık Öğretim Fakültesi çatısı altında da 681 184 öğrenci uzaktan eğitimden faydalanmaktadır.

Yurt ve Barınma

Eskişehir nüfusuna oranla üniversite öğrenci sayısı açısından Türkiyeortalamasının üstünde bir sayıya ulaştığından yıllardan beri hep öğrenci şehri olarak bilinir. Bu yapı öğrencilerin daha kolay benimsenmesine ve barınma gibi sorunların da daha kolay çözülmesini de yanında getiriyor. Şehirde Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun 6500 yatak kapasiteli yurtları bulunmaktadır. Bilecik'te üniversiteye bağlı kız ve erkek yurdu vardir. Bunun yanında bir çok özel yurt da öğrencilere hizmet vermektedir. Öğrenciler barınma konusunu çözmek için yurtların yanında eve çıkmak alternatiflerini de değerlendirmektedirler. Yerel halkı öğrencileri benimsemesi nedeniyle ev tutma konusunda diğer şehirlere nazaran daha şanslı olan öğrenciler şehrin dışında yeni yapılan apartmanlarda uygun koşullarda ev bulabilmektedirler. Barınma konusunun çözümü için ayrıca Anadolu Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi de öğrencilere yardımcı olmaktadır.

Kütüphane

Anadolu Üniversitesi'nin şu anki kütüphanesinin temelleri 1958 yılında Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin kurulmasıyla atıldı. 2000 yılı sonu itibariyle 12 330 metrekare kapalı alanda 700 kişilik oturma kapasitesi olan kütüphanede 37 kişi çalışmaktadır. Toplam 135 583 kitabı barındıran kütüphane koleksiyonunda ayrıca çok sayıda dergi, mikrofis, CD, Slayt, ses kaseti ve görsel kaset de bulunmaktadır. Öğrenim dönemi boyunca haftaiçi 8.30-22.00 cumartesi 9.30-21.00 pazar ise 12.00-16.00 saatleri arasında açık olan kütüphane yaz döneminde haftaiçi 8.30-18 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Teknoloji

İhtiyaç duyulan her türlü teknik donanımla donatılmış olan Anadolu Üniversitesi'nde bölümlerin ihtiyaç duydukları laboratuar, stüdyo ve atölyeler en gelişmiş cihazlara sahiptir.

Beslenme

Üniversitenin tüm bölümlerinde öğrencilere hizmet veren kantinler ve lokaller bulunmaktadır. Yunusemre Kampüsü'nde her gün 7000 öğrenciye öğle yemeği çıkmakta ve bu yemekler öğrencilerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak kalori ve besin değeri açısından özenle hazırlanmaktadır. Bunun yanında Bozüyük, Bilecik, Porsuk Meslek Yüksekokulları ve İki Eylül Kampüsü'nde de öğrenciler için kafeteryalar bulunmaktadır. Yunuremre Kampüsü'ndeki fast food yiyecek satışı yapılan özel bir işletme de öğrencilere hizmet vermektedir. Bir üniversite şehri olan Eskişehir'deki bir çok lokanta da öğrencilere indirim yapmaktadır.

Sağlık

Yunusemre Kampüsü'nde yer alan Anadolu Hastanesi Anadolu Üniversitesi öğrencilerinin sağlık sorunlarına cevap verecek her türlü donanıma sahip bir hastanedir. Tam teşekküllü bir hastane yapısında olan Mediko Sosyal'de 4 ameliyathane, 4 diş ünitesi, ultrasound ve röntgen laboratuarları, klinikler ve biyokimya laboratuarı ile Anadolu Üniversitesi öğrencilerine ve kurum personeline hizmet vermektedir. Psikiyatriden genel cerrahiye her alanda hizmet vermekte olan Mediko Sosyal'in imkanlarının yetmemesi durumunda da Eskişehir'deki diğer hastanelerin imkanlarından yararlanılmaktadır.

Kampus Hayatı

Anadolu Üniversitesinde, eğitim-öğretim ve bilimsel çalışmaların yanı sıra sosyal ve kültürel etkinliklere de büyük önem verilmektedir. Bu kapsamda, konferans, seminer, panel, sempozyum gibi bilimsel toplantılar; gösteri, sergi, tiyatro, konser gibi çok sayıda kültürel etkinlik gerçekleştirilmekte; Yunusemre Kampusünde hemen her birimdeki küçük konferans salonlarının yanı sıra ****** Kültür ve Sanat Merkezi, Kongre Merkezi ve Sinema Anadolu da sürekli etkinliklere sahne olmaktadır. Uluslararası Eskişehir Festivali'nin etkinliklerinin bir kısmı, her yıl ekim ayı içinde Anadolu Üniversitesi salonlarında gerçekleştirilmekte; yıl boyunca özel grupların konser ve gösterileri, Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi gibi kuruluşların yapıtları da izleyicilere sunulmaktadır. Anadolu Üniversitesinin profesyonel bir kuruluşu olan "Tiyatro Anadolu" geniş repertuvarıyla ****** Kültür ve Sanat Merkezindeki Oda Tiyatrosunda oyunlarını sürekli olarak sahnelemektedir. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundaki eğitimin yanı sıra, Anadolu Üniversitesinde hem spor kulübü hem de spor birliği kapsamında bini aşkın genç spor yapma olanağı bulmaktadır. Bayan Masa Tenisi ve Bayan Hentbol takımları, Avrupa Kupalarında Türkiye'yi temsil etme başarısı gösterirken, çeşitli dallarda Anadolu Üniversitesi sporcuları gerek Eskişehir'de gerekse Türkiye düzeyinde başarılı sonuçlar almaktadır.

Ulaşım

Tam bir öğrenci şehri olan Eskişehir'e ulaşım oldukça kolaydır. Ankara İstanbul ve İzmir'in ortasında kalan Eskişehir'e ulaşım İstanbul'dan 4, Ankara'dan 2.5 İzmir ve Antalya'dan 6 saattir. Aynı zamanda demiryolu ağının ortasında bulunan Eskişehir'e yurdun her yerinden ulaşım mümkündür. Merkez Kampüs durumunda olan Yunusemre Kampüsü kentin içinden geçmekte olan Ankara-Bursa karayolunun üzerinde yer almaktadır. Şehir merkezine yürüyerek 20 dakika uzaklıkta olan kampüse ulaşım belediye otobüsleri ve dolmuşlarla kolaylıkla sağlanmaktadır.

Burslar

Tüm yüksek öğretim öğrencileri gibi Anadolu Üniversitesi öğrencileri de Kredi ve Yurtlar Kurumu ile kamu kuruluşlarınca verilen kredi ve burslardan yararlanmaktadır. Ayrıca, Bütçe Kanununda belirtilen esaslar dahilinde Anadolu Üniversitesi Senatosunun kararıyla örgün bölümlerde başarılı, fakat maddî durumu yetersiz öğrencilere 60.000.000 TL. burs verilmektedir. Karşılıksız olan bu burs, gerekli koşulları yerine getiren öğrenciler için eğitimleri süresince devam etmektedir. Bu arada, çok sayıda kuruluş ve vakıf da Anadolu Üniversitesi öğrencilerine karşılıksız burs sağlamaktadır. Bunların yanı sıra ilgili yasa ve yönetmelikler çerçevesinde öğrenciler Anadolu Üniversitesinin çeşitli birimlerinde yarı zamanlı iş olanağı bulmaktadır. Ayrıca, üniversite giriş sınavında başarılı olarak yerleştirildiği puan türünde Türkiye genelinde Rektörlüğümüzce belirlenen sıralamada yer alıp Anadolu Üniversitesi'ndeki eğitim birimlerini tercih ederek kayıt yaptıran ilk 2000'e giren, Yabancı Dillerden tercih ederek kayıt yaptıran ilk 250'ye giren öğrencilere, eğitimleri süresince her ay Rektörlükçe 125.000.000TL. özel başarı bursu verilmektedir. Burs miktarları, günü koşullarına göre heryıl yeniden saptanmaktadır.

Kulüpler

******çü Düşünce Kulübü
Arkeoloji Kulübü
Avrupa Öğrencileri Forumu (AEGEE) Kulübü
Bilgi ve Zekâ Oyunları (Satranç-Briç) Kulübü
Bilgisayar Kulübü
Bilim ve Teknoloji Kulübü
Çağdaş eğitim klubü
Dans Kulübü
Doğa-Çevre Kulübü
Doğa Sporları Kulübü
Edebiyat Kulübü
Eğitim Gönüllüleri Kulübü
Elektrik Elektronik Kulübü (IEEE)
Fotoğrafçılık Kulübü
Gönüllü Toplumsal Hizmetler Kulübü
Havacılık Kulübü
Bilim ve Teknoloji Kulübü
Caz Kulübü
İşletme Ekonomi Kulübü
Marketing Anadolu Kulübü
Seramik Kulübü
Spor Kulübü
Tiyatro Kulübü
İletişim Kulübü
İngilizce Kulübü
Müzik Kulübü
Rock Kulübü
Sağlıklı Yaşam Kulübü
Seramik Kulübü
Sinema (Video-Film) Kulübü
Spor Kulübü
Sualtı Kulübü
Tarih Kulübü
Turizm ve Gezi Kulübü

Fakülteler ve Bölümler

Eczacilik Fakültesi

Edebiyat Fakültesi
Arkeoloji(SÖZ)
Sanat Tarihi (SÖZ)
Sosyoloji (EA)
Tarih (SÖZ)
Türk Dili ve Edebiyati(SÖZ)

Eğitim Fakültesi
Almanca Öğretmenliği(DİL)
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğr (SAY)
Fransizca Öğretmenliği (DİL)
Ilköğretim Matematik Öğretmenliği (SAY)
Ingilizce Öğretmenliği (DİL)
Ingilizce Öğretmenliği (UOLP SUNY Cortland)(DİL)
Işitme Engelliler Öğretmenliği (SÖZ)
Okul Öncesi Öğretmenliği (EA)
Sınıf Öğretmenliği (EA)
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği(SÖZ)
Zihin Engelliler Öğretmenliği (SÖZ)

Fen Fakültesi
Biyoloji (SAY)
Fizik(SAY)
Istatistik (SAY)
Kimya(SAY)
Matematik(SAY)

Hukuk Fakültesi

Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
Çalişma Ekonomisi ve Endüstri Ilişkileri (EA)
Iktisat (EA)
Iktisat (Ikinci Öğretim) (EA)
Iktisat (Ingilizce) (EA)
Işletme(EA)
Işletme (Ikinci Öğretim) (EA)
Işletme (Ingilizce) (EA)
Maliye(EA)

Iletişim Bilimleri Fakültesi
Basin ve Yayin (SÖZ)
Iletişim (SÖZ)
Reklamcilik ve Halkla Ilişkiler (SÖZ)
Sinema ve Televizyon(SÖZ)

MühendislikMimarlik Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
Çevre Mühendisliği(SAY)
ElektrikElektronik Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
Endüstri Mühendisliği (SAY)
Inşaat Mühendisliği (SAY)
Kimya Mühendisliği (SAY)
Malzeme Bilimi ve Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
Mimarlik(SAY)

Endüstriyel Sanatlar Yüksekokulu
Endüstriyel Tasarim(SAY)
Moda Tasarimi(EA)

Sivil Havacilik Yüksekokulu
Havacilik Elektrik ve Elektroniği (SAY)
Sivil Hava Ulaştirma Işletmeciliği(EA)
Uçak GövdeMotor Bakim(SAY)

Turizm ve Otel Işletmeciliği YO

Açiköğretim Fakültesi
Ingilizce Öğretmenliği (Adana) (Açiköğretim) (DİL)
Ingilizce Öğretmenliği (Ankara) (Açiköğretim) (DİL)
Ingilizce Öğretmenliği (Bursa) (Açiköğretim) (DİL)
Ingilizce Öğretmenliği (Diyarbakir) (Açiköğretim) (DİL)
Ingilizce Öğretmenliği (Edirne) (Açiköğretim) (DİL)
Ingilizce Öğretmenliği (Erzurum) (Açiköğretim) (DİL)
Ingilizce Öğretmenliği (Eskişehir) (Açiköğretim) (DİL)
Ingilizce Öğretmenliği (Gaziantep) (Açiköğretim) (DİL)
Ingilizce Öğretmenliği (Istanbul) (Açiköğretim) (Çapa) (DİL)
Ingilizce Öğretmenliği (Istanbul) (Açiköğretim) (Kadiköy(DİL)
Ingilizce Öğretmenliği (Izmir) (Açiköğretim)(Buca) (DİL)
Ingilizce Öğretmenliği (Izmir) (Açiköğretim) (Karşiyaka) (DİL)
Ingilizce Öğretmenliği (Konya) (Açiköğretim) (DİL)
Ingilizce Öğretmenliği (Malatya) (Açiköğretim) (DİL)
Ingilizce Öğretmenliği (Mersin) (Açiköğretim) (DİL)
Ingilizce Öğretmenliği (Samsun) (Açiköğretim) (DİL)
Ingilizce Öğretmenliği (Sinop) (Açiköğretim) (DİL)
Ingilizce Öğretmenliği (Trabzon) (Açiköğretim) (DİL)
Okul Öncesi Öğretmenliği (Açiköğretim) ()

Iktisat Fakültesi
Çalişma Ekonomisi ve Endüstri(EA)
Ilişkileri (Açiköğretim) (EA)
Iktisat (Açiköğretim) (EA)
Kamu Yönetimi (Açiköğretim) (EA)
Maliye (Açiköğretim) (EA)

Işletme Fakültesi
Işletme (Açiköğretim) (EA)
DARK
DARK
Admin
Admin