Okulum Benim
Daha İyi Hizmet İçin Üye olunuz

Join the forum, it's quick and easy

Okulum Benim
Daha İyi Hizmet İçin Üye olunuz
Okulum Benim
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Anadolu Üniversitesi
Akdeniz Üniversitesi EmptyCuma Kas. 19, 2010 3:10 pm tarafından Admin

» Öneri Ve Görüşleriniz
Akdeniz Üniversitesi EmptyC.tesi Ekim 23, 2010 12:48 pm tarafından DARK

» Sofistler
Akdeniz Üniversitesi EmptyC.tesi Ekim 23, 2010 12:35 pm tarafından albeni

» TÜRKİYE'NİN BAŞLICA OROJENİK OLAYLARI VE PALEOCOĞRAFİK EVRİMİ
Akdeniz Üniversitesi EmptyC.tesi Ekim 23, 2010 12:34 pm tarafından albeni

» Aşkta totalitarizm
Akdeniz Üniversitesi EmptyC.tesi Ekim 23, 2010 12:06 pm tarafından DARK

»  Militarizm
Akdeniz Üniversitesi EmptyC.tesi Ekim 23, 2010 12:04 pm tarafından DARK

» Akdeniz Üniversitesi
Akdeniz Üniversitesi EmptyC.tesi Ekim 23, 2010 11:56 am tarafından DARK

» Adnan Menderes Üniversitesi
Akdeniz Üniversitesi EmptyC.tesi Ekim 23, 2010 11:50 am tarafından DARK

» Abant İzzet Baysal Üniversitesi
Akdeniz Üniversitesi EmptyC.tesi Ekim 23, 2010 11:50 am tarafından DARK

» üniversite rehberi
Akdeniz Üniversitesi EmptyC.tesi Ekim 23, 2010 11:47 am tarafından DARK

» Kiracu Hukuku Tahliye Davaları / Tahliye Davaları Hakkında
Akdeniz Üniversitesi EmptyC.tesi Ekim 23, 2010 11:45 am tarafından DARK

» KİRA KONTRATI NASIL OLMALI?
Akdeniz Üniversitesi EmptyC.tesi Ekim 23, 2010 11:44 am tarafından DARK

» TAHLİYE DAVALARI
Akdeniz Üniversitesi EmptyC.tesi Ekim 23, 2010 11:41 am tarafından DARK

» Devlet(ler)in koruyucu ve kollayıcı gücü
Akdeniz Üniversitesi EmptyCuma Ekim 22, 2010 7:19 pm tarafından DARK

» Punk İdeolojisi
Akdeniz Üniversitesi EmptyCuma Ekim 22, 2010 7:18 pm tarafından DARK

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Ortaklar
bedava forum

Akdeniz Üniversitesi

Akdeniz Üniversitesi Empty Akdeniz Üniversitesi

Mesaj tarafından DARK C.tesi Ekim 23, 2010 11:56 am

Akdeniz Üniversitesi

1982 yılında 3 fakülteyle kurulan Akdeniz Üniversitesi 1992 yılında 6 yeni fakültenin eklenmesiyle fakülte sayısı 9'a yükseltilmiştir. Daha sonra farklı tarihlerde kurulan fakültelerle birlikte fakülte sayısı 12'ye çıkmıştır. Akdeniz Üniversitesi, laboratuvarları, derslikleri ve diğer imkanları ile öğrencilerine en iyiyi sunmaya çalışan bir üniversitedir.web sitesi

Tarihçe

Akdeniz Üniversitesi, 1982 yılında Antalya, Burdur ve Isparta illerindeki yükseköğretim kurumlarını da kapsayacak şekilde kurulmuş; 1992 yılında Antalya dışındaki birimlerini Süleyman Demirel Üniversitesi'ne devretmiştir.

Yurt ve Barınma

Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin büyük çoğunluğu kampüs içerisinde bulunan YURTKUR'a bağlı Akdeniz Öğrenci Yurdu'nda barınma ihtiyacını gidermektedir. Öğrencilerin bütün ihtiyaçlarını karşılayacak konfora sahip olan yurdun, 1256 kız, 1842 erkek olmak üzere toplam 3098 yatak kapasitesi bulunmaktadır. Ayrıca üniversite ve kent işbirliği çerçevesinde öğrencilerin barınma ihtiyaçları, kampus çevresinde bulunan ve yurt özelliği gösteren otel ve pansiyonlardan giderilmektedir. Antalya İl Merkezi Dışında Bulunan Fakülte/Yüksekokul Öğrencilerinin Barındığı Yurtlar: Burdur Veteriner Fakültesi Öğrencilerinin Barındığı Yurtlar: Fakültenin bulunduğu Burdur İlinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı l600 kişilik öğrenci yurdu öğrencilere hizmet vermektedir. Ayrıca fakülte yararına kurulan dernek aracılığı ile işletilmekte olan sosyal tesislerde öğrencilerin beslenme ve barınma ihtiyaçları karşılanmaktadır. Akseki Sağlık Yüksekokulu Öğrencilerinin Barındığı Yurt: Yüksekokul öğrencileri için hazırlanmış yurtta tüm öğrencilerimizin barınabilmesi için yeterli kapasite mevcuttur. Elmalı Subaşı Kız Öğrenci Yurdu: Üniversitenin Elmalı Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin barınma ihtiyacını karşılayan Subaşı Kız Öğrenci Yurdu, Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığına bağlı olarak 1999 - 2000 öğretim yılında hizmete girmekte olup, 53 öğrenci kapasitelidir. Kumluca Meslek Yüksekokulu Öğrencilerinin Barındığı Yurtlar: Kumluca Meslek Yüksekokulu öğrencileri için hazırlanan öğrenci pansiyonu tüm öğrencilerin barınabileceği kapasiteye sahip bulunmaktadır. Korkuteli Meslek Yüksekokulu Öğrencilerinin Barındığı Yurtlar: Korkuteli Meslek Yüksekokulu Kız öğrencileri kendileri için hazırlanan 15 kişilik öğrenci evinde ; erkek öğrencilerde kendileri için hazırlanan 100 kişilik öğrenci yurdunda barınmaktadırlar. Yukarıda verilen bilgiler ışığında üniversite öğrencileri için yurtlardaki barınma kapasitesi yeterli olmakla birlikte yurtta kalmak istemeyen veya giremeyen öğrenciler için sosyal hizmetler birimine bağlı uzmanlarca yeni kayıtlar ve eğitim-öğretim çalışmaları başlamadan yapılan hazırlıklarla, şehirde kalabilecekleri özel yurt, otel , motel, pansiyon ve apart daireler tespit edilmekte ve öğrencilerin tercihine sunulmaktadır. Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğünün yeri Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı binasındadır. ALTERNATİF BARINMA OLANAKLARI *ÖZEL ZÜBEYDE HANIM YÜKSEK ÖĞRENİM ERKEK ÖĞRENCİ YURDU *ATA KIZ ÖĞRENCİ YURDU *MERCEM KIZ PANSİYONU *GÖKSEL APART KIZ PANSİYONU *ELİT OTEL *MELİSSA PANSİYON - HOTEL *APAYDIN H OTEL - YURT *TUNALI APART OTEL *EKİN OTEL *ÜNAL PANSİYON *PANAPART HOTEL *ÇEVİK ÖĞRENCİ EVİ

Kütüphane

Üniversite Kütüphanesi ve Dokümantasyon Dairesi Başkanlığı'na bağlı olarak kurulan Merkez Kütüphanesi, 2000-2001 Eğitim-öğretim yılında yeni hizmet binasına taşınmıştır. "Anglo Amerikan II kataloglama kuralları" ve "LC tasnif sistemi" nin uygulandığı Merkez Kütüphanenin açık raf sistemine göre hizmet vermektedir. Kütüphane koleksiyonu, Türkçe ve yabancı dilde olmak üzere 20.773 adet kitaptan oluşmaktadır."Araştırma kütüphanesi" olması nedeniyle öncelikli olarak üniversiteye hizmet vermektedir. Ancak bölgedeki kütüphane sayısının sınırlı olması göz önünde bulundurulduğu için kütüphane üniversite dışındaki okuyuculara da açılmıştır. Okuyucular belirli kurallar dahilinde ödünç kitap almaktadır. Ayrıca kütüphanede mevcut olmayan yayınlar " kütüphaneler arası ödünç kitap isteme" ağı ile diğer kütüphanelerden temin edilmektedir. Kütüphaneye 4 adet günlük gazete gelmektedir. 545 adet Türkçe - yabancı dil dergi satın alma ve bağış yoluyla sağlanmaktadır. Süreli yayınlar ödünç verilmemektedir. Tıp ve sosyal içerikli dermelerle, Türkiye genelindeki akademik çalışmaları kapsayan tez arşivi mevcuttur. Kütüphane hafta içinde 08.00 - 17.00, Cumartesi 09.00- 16.00 saatleri arasında açık tutulmaktadır.

Teknoloji

10 bilgisayar laboraturı ve 1000 bilgisayarıyla öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamakta olan Akdeniz Üniversitesi isteyen öğrencilerine e-mail adresi de vermektedir. İnternet hizmetini Ulakbim üzerinden karşılamakta olan üniversite ayrıca eğitim-öğretim faaliyetleri sırasında da teorik derslerin yanında pratik uygulamalara da ağırlık vermektedir.

Beslenme

Üniversite öğrencilerine, kampus içindeki Merkezi Öğrenci Kafeteryasında öğle yemeği tabldot olarak verilmektedir. Yemekten faydalanmak isteyen öğrenciler; yemek maliyetinin Üniversite Yönetim Kurulu tarafından tespit edilen bir kısmını katılım payı olarak ödemek suretiyle, yemek yiyebilmektedirler. Yemek maliyetinin geriye kalan kısmı ise; Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı Öğrenci Sosyal Hizmetler bütçesinden karşılanmaktadır. Öğrenciler, kampüs içindeki Merkezi Öğrenci Kafeteryasında değişik süreler için satılan (aylık ya da onbeş günlük) yemek kartını alarak yemek yiyebilirler. Üniversitede, Üniversite Yönetim Kurulu Kararı ile ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerin bir kısmına, ücretsiz öğle yemeği yardımı yapılmaktadır.

Sağlık

Akdeniz Üniversitesi öğrencilerine sağlık hizmetleri; Mediko-Sosyal Merkezinde poliklinik düzeyinde, ayakta tedavi hizmeti şeklinde verilmektedir. Hastalar gerekli görüldüğü taktirde, ileri tetkik ve tedavileri için, üniversitenin Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edilmektedirler. Mediko-Sosyal Merkezinde; Göz, KBB, Dahiliye, Cildiye, Nöroloji, Çocuk Psikiyatri ve Diş poliklinikleri ile Eczane ve Laboratuvar, ayrıca; birimin hizmetlerinde kullanılan bir ambulans bulunmaktadır. Sağlık birimi ve polikliniklerin yeri Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı binasındadır.

Kampus Hayatı

Olbia Kültür Merkezi Üniversite kampüsü içerisinde; öğrencilerin tüm sosyal ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yapılmış, günün her saatinde hizmete açık bulunmaktadır. Kültür Merkezinde; üniversiteye ait Öğrenci Kulüpleri Merkezi, Sanat Galerisi, Kültür Salonları , Amfi Tiyatro, El Sanatları Atölyesi, Fotoğraf Kulübü Atölyesi, Öğrenci Konseyi bürosu bulunmaktadır. Bunların yanında İş Bankası şubesi, çeşitli bankaların bankamatik makineleri, marketler, lokantalar, kafeterya ve fast food salonları, bilardo salonları, internet cafeler, şehirlerarası otobüs işletmeleri şubeleri, kırtasiye, kuaför, çamaşırhane, gözlükçü, konfeksiyon mağazaları ve öğrencilerin sosyal ihtiyaçlarına yönelik işyerleri bulunmaktadır. Öğrencinin ihtiyacını giderebilecek işletme ve tesislerle Merkezi dersliklerde PTT şubesi, kampusun değişik yerlerinde telefon kulübeleri, bankaların ATM'leri, belediye ve halk otobüsü durakları bulunmaktadır. Üniversitenin tüm kampus alanında yapılan çalışmalarla, yeterli düzeyde park, bahçe ve yeşil alanlar oluşturulmuştur.

Ulaşım

Kampusün şehir merkezinde olması sebebiyle, öğrenciler her an şehrin imkanlarından faydalanabilme şansına sahiptirler.

Burslar

Üniversite; ekonomik yönden desteğe ihtiyacı olan öğrencilere, Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı Sosyal Hizmetler Birimince yapılan çalışmalarla Üniversitenin kendi kaynakları (Öğrenci Sosyal Hizmetler Bütçesi, Üniversite tarafından kurulan Vakıflar, Akdeniz Üniversitesi Sosyal Dayanışma Derneği, Tıp Fakültesi Fonu vb.) ve çevresinden oluşturduğu kaynaklarla (sivil toplum kuruluşları, resmi kurumlar, özel şahıs ve işletmeler vb.) burs verilmektedir. Burs verilecek öğrenciler her fakülte ve yüksekokullarda kurulmuş olan Burs ve Sosyal Hizmet Komisyonlarınca belirlenmektedir. Çalışmaların sekreteryası ve koordinasyonu ise Sosyal Hizmetler Şubesince yürütülmektedir. Öğrencilere gelir sağlamak üzere üniversite içerisinde sürekli eleman çalıştırmanın zorunlu olmadığı birimlerde part - time çalışmak üzere öğrenciler görevlendirilmektedir. Ayrıca şehir genelinde öğrencilerin mesleki deneyim kazanmaları, yeni meslekler edinmeleri ya da gelir sağlamaları amacıyla çalışmalarına yardımcı olunmaktadır.

Kulüpler

Akdeniz Tanıtım Kulübü
Antik Çağ Kültürleri Kulübü
Astronomi Kulübü
******çü Düşünce Kulübü
Bilgisayar Kulübü
Briç Kulübü
Dağcılık Kulübü
Dans Kulübü
Ekoloji Kulübü
Ekonomi Kulübü
El Sanatları Kulübü
Elektronik Topluluğu
Felsefe Kulübü
Folklor Kulübü
Fotoğraf Kulübü
Gezi Kulübü
Hukuk Araştırmaları Kulübü
Kuş Gözlem Kulübü
Matematik Kulübü
Müzik Toplulukları Kulübü
Öğrenci Bilimsel Araştırma Kulübü
Radyo Kulübü
Sinema Kulübü
Tiyatro Kulübü
Türk Halk Müziği Kulübü
Yayın Kulübü

Fakülteler ve Bölümler

Eğitim Fakültesi
Okul Öncesi Öğretmenliği (EA)
Sinif Öğretmenliği (EA)

Fen Edebiyat Fakültesi
Arkeoloji(SÖZ)
Biyoloji(SAY)
Eski Yunan Dili ve Edebiyatı(DİL)
Fizik(SAY)
Kimya(SAY)
Matematik(SAY)
Sosyoloji(EA)
Tarih(SÖZ)

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İktisat(EA)
Kamu Yönetimi (EA)
İşletme(EA)
Uluslararası İlişkiler(EA)
Maliye(EA)

Mühendislik Fakültesi
Çevre Mühendisliği (SAY)
İnşaat Mühendisliği (SAY)
Jeoloji Mühendisliği (SAY)
Makine Mühendisliği (SAY)

Ziraat Fakültesi
Gıda Mühendisliği (SAY)
Peyzaj Mimarlığı (SAY)
Ziraat Mühendisliği(SAY)

Güzel Sanatlar Fakültesi
Sinema ve Televizyon(SÖZ)

İletişim Fakültesi
Halkla İlişkiler ve Tanıtım (SÖZ)

Hukuk Fakültesi

Uşak Fen-Edebiyat Fakültesi
Coğrafya (SÖZ)
Matematik (SAY)
Tarih (SÖZ)
Türk Dili ve Edebiyati (SÖZ)

Su Ürünleri Fakültesi

Antalya Sağlık Yüksekokulu
Ebelik(SAY)
Hemşirelik(SAY)

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik YO
Konaklama Işletmeciliği (EA)
Konaklama Işletmeciliği (İkinci Öğretim) (EA)
Seyahat Işletmeciliği (EA)
Seyahat Işletmeciliği (İkinci Öğretim)(EA)

Antalya Akseki Sağlik Yüksekokulu
Hemşirelik (SAY)

Tıp Fakültesi

Burdur Veteriner Fakültesi
DARK
DARK
Admin
Admin

Rep Puanı : 556

- Similar topics